Предлог на Британија

ОН усвоија резолуција за рамноправна поделба на вакцините

Советот за безбедност на Обединетите нации одобри резолуција за фер и рамноправна дистрибуција на вакцините против ковид-19, која ја предложи Британија, а која месецов претседава со тоа тело.

EPA-EFE

Гласањето синоќа беше спроведено во пишан формат, во согласност со правилата за време на пандемијата на коронавирусот, пренесува ТАСС.

Со документот се апелира до членките на ОН рамноправно да ги доставуваат вакцините до сите држави во светот и се повикува на прекин на огнот во конфликтните зони додека се спроведува вакцинацијата.

Заменик амбасадорот на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, претходно во текот на денот кажа дека Русија не е против резолуцијата, но дека верува дека некои одредби треба попрецизно да се дефинираат.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

повеќе

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе