ОН: На светот му се заканува глад поради војната, пандемијата и климатските промени

Бројот на гладните луѓе во светот повторно порасна минатата година, по скокот во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот, а најголема закана се војната во Украина и климатските промени, објавија Обединетите нации.

Фото: ЕПА

Речиси 828 милиони луѓе, вкупно околу 10 отсто од светското население, минатата година биле изложени на ризик од глад, што е за 46 милиони повеќе отколку во 2020 година и за 150 милиони повеќе од претходната година, објавија агенциите, меѓу кои и Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), Светската програма за храна (ВФП) и Светската здравствена организација (СЗО).

Бројот на гладните луѓе во светот беше стабилен помеѓу 2015 и 2019 година. „Постои реална опасност овие бројки дополнително да се зголемат во следните месеци“, рече извршниот директор на ВФП Дејвид Бисли, додавајќи дека зголемувањето на цените на храната, горивото и вештачките ѓубрива поради руско-украинската војна ќе резултира со глад во повеќе земји.

„Резултатот ќе бидат глобална дестабилизација, глад и масовна миграција на невидени нивоа. Мора да дејствуваме денес за да ја спречиме оваа катастрофа што се заканува“, додаде тој. Русија и Украина се трет и четврти по големина извозник на жито, а Русија е исто така важен извозник на гориво и ѓубрива.

Војната го наруши извозот од двете земји, поради што цените на храната дојдоа на рекордно високи нивоа, што поттикна протести во земјите во развој, кои веќе се борат со инфлацијата поврзана со пандемијата на ковид-19 и прекините на синџирот на снабдување.

Извештајот на ОН во средата предупреди на „потенцијално отрезнувачки“ импликации за безбедноста на храната и исхраната додека се интензивираат конфликтите, климатските екстреми, економските шокови и нееднаквоста. Се проценува дека во 2020 година, 22 отсто од децата во светот на возраст под 5 години биле неухранети.

Повикувајќи на преуредување на земјоделската политика, извештајот покажува дека глобалниот прехранбен сектор добивал поддршка од речиси 630 милијарди долари годишно, што често воведувало нерамнотежа на пазарот, не успевало да допре до помалите земјоделци, ѝ наштетувало на животната средина и не промовирало хранливо вредни производи.

Поддршката вклучува субвенционирање на калорична храна како што се шеќер, месо и млеко на сметка на поздравата храна како овошје, зеленчук, мешунки и семки. „Секоја година 11 милиони луѓе умираат поради нездрава исхрана. Зголемувањето на цените на храната значи дека тоа само ќе се влоши“, рече шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе