Омикрон е потврден во 38 земји, досега без смртни случаи

Сојот омикрон на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави вчера Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена организација.

Фото: ЕПА

Новата варијанта на коронавирусот, омикрон, е идентификувана во 38 земји, но досега не се пријавени смртни случаи кај лица заразени со овој сој, соопшти во петокот Светската здравствена организација (СЗО).

„Имаме пријави за омикрон во 38 земји во сите шест региони на СЗО“, рече таа, додавајќи дека податоците од Јужна Африка покажуваат дека бројот на случаи на омикрон во таа земја расте.

Се претпоставува дека има зголемен пренос, а податоците сугерираат дека омикрон предизвикува болести со различна тежина, од благи до тешки, и потребно е време да се утврди дали овој сој е одговорен за зголемените хоспитализации во Јужна Африка.

Таа исто така рече дека не е јасно дали постоечките вакцини се ефикасни против тој сој.

Претседателот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст рече дека појавата на омикрон-сојот е „конечниот доказ за тоа колку е опасна нееднаквоста во однос на вакцинацијата во светот“.
 
„Научниците постојано ја предупредуваа меѓународната заедница за опасностите од новите варијанти на местата каде што стапката на вакцинација е ниска“, рече Франческо Рока, претседател на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина во Москва.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе