Огромно поскапување на струјата и гасот во Турција, луѓето останаа во шок

Турците на првиот ден од 2022 година ги шокираше поскапувањето на струјата и гасот, па на социјалните мрежи го изразуваат незадоволството.

Фото: ЕПА

Веста за поскапување на енергијата, бензинот, патарините и автомобилското осигурување беше објавена нешто пред полноќ.

Струјата за домаќинствата во 2022 година порасна за 50 отсто, а за индустријата дури 125 отсто, објави Регулаторната агенција за енергетскиот пазар, со објаснување дека пораснале цените на енергијата на светскиот пазар.

Цената на природниот гас скокна за 25 отсто за домаќинствата и 50 отсто за индустријата, соопшти националниот дистрибутер БОТАС.

Куповната моќ на турските потрошувачи е во пад поради инфлацијата која порасна за повеќе од 21 отсто и падот на вредноста на турската лира по серијата кратења на каматите.

Во Истанбул, малопродажните цени се зголемија за речиси 35 отсто во декември во однос на претходната година, што е најмногу во последните години, соопшти Истанбулската стопанска комора.

Новите поскапувања дополнително ќе ја зголемат инфлацијата. Турската лира за една година ослабе речиси 45 отсто во однос на американскиот долар.

Поскапувањата ги критикуваше опозицијата: „Ердоган... ги принудуваш луѓето да проголтаат огромни поскапувања на почетокот на новата година“, коментираше на Твитер лидерот на главната опозициска партија ЦХП (Републиканска народна партија) Кемал Киличдароглу.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе