Огромна победа за жените во Иран. Укината моралната полиција, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои беа убиени повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција. „Моралната полиција нема никаква врска со правосудството" и затоа е укината, изјави главниот ирански обвинител Џафар Монтазери, пренесе АФП.

Фото: ЕПА

Покрај тоа, Иран соопшти дека ќе го ревидира децениски стариот закон со кој се бара од жените да ги покриваат главите, додека се борат да ги смират повеќе од двомесечните протести поради строгиот кодекс на облекување. Протести го зафатија Иран по смртта на Махса Амини на 16 септември во притвор, 22-годишна Иранка со курдско потекло, која беше уапсена од полицијата за морал поради наводно кршење на шеријатскиот закон.

Демонстрантите ги палеа покривките за глава и извикуваа антивладини слогани. Од смртта на Амини, сè поголем број жени не носат хиџаб, особено во модерниот северен дел на Техеран. „И парламентот и правосудството работат (на прашањето)“ дали законот треба да биде изменет, изјави вчера иранскиот државен обвинител Мохамад Џафар Монтазери.

Според новинската агенција ИСНА, тој не прецизирал што може да се смени во законот со одлуката на тие две тела, кои се во мнозински раце на конзервативците. Тимот за ревизија се состана со парламентарната комисија за култура во средата „и резултатите се очекуваат за една или две недели“, рече јавниот обвинител.

Претседателот Ебрахим Раиси вчера изјави дека темелите на иранската република и исламот се запишани во уставот. „Но, постојат методи за спроведување на уставот кои можат да бидат флексибилни“, рече тој во телевизиско обраќање.

Хиџабот стана задолжителен за сите жени во Иран во април 1983 година, четири години по Исламската револуција со која е соборена монархијата поддржана од САД. Тоа останува многу чувствително прашање во земјата каде што конзервативците инсистираат на тоа дека хиџабот треба да биде задолжителен, додека реформистите сакаат да го остават на индивидуален избор.

Откако хиџабот стана задолжителен со закон, со промената на стандардите за облекување, стана вообичаено да се гледаат жени во тесни фармерки и широки, шарени шамии. Но, во јули оваа година Раиси, ултраконзервативец, повика на мобилизација на „сите државни институции за спроведување на законот за носење шамии“.

Сепак, многу жени продолжија да ги кршат правилата што им беа наметнати. Во септември, главната реформистичка партија во Иран повика на укинување на законот за задолжителен хиџаб.

Унијата на Исламската народна партија на Иран, основана од роднини на поранешниот реформски претседател Мохамад Хатами, во саботата побара од властите „да подготват правни елементи кои го отвораат патот за укинување на законот за задолжителен хиџаб“. Опозициската група, исто така, ја повикува Исламската Република „официјално да објави крај на активностите на моралната полиција“ и „да дозволи мирни демонстрации“, се вели во соопштението.

Иран го обвинува својот главен непријател Соединетите Држави и нивните сојузници, вклучително Велика Британија, Израел и курдските групи надвор од земјата, за поттикнување улични протести кои владата ги нарекува „немири“.

Генералот на иранската Исламска револуционерна гарда оваа недела, за прв пат, изјави дека повеќе од 300 луѓе ги загубиле животите во немирите по смртта на Амини. Највисокото тело за безбедност на Иран, Врховниот совет за национална безбедност, во саботата соопшти дека бројот на убиени за време на протестите „пречекорува 200“.

Државната новинска агенција ИРНА наведува дека оваа бројка вклучува безбедносни службеници, цивили и „сепаратисти“, како и „бунтовници“. Невладината организација Иран хјуман рајтс со седиште во Осло во вторникот соопшти дека најмалку 448 лица биле „убиени од безбедносните сили во тековните протести низ целата земја“.

Официјалниот претставник на ОН за човекови права Волкер Турк минатата недела изјави дека 14.000 луѓе, меѓу кои и деца, биле уапсени во задушувањето на протестите. Кампањата на апсења вклучи спортисти, познати личности и новинари.

Меѓу последните уапсени е филмската ѕвезда Митра Хаџар, која вчера беше приведена во својот дом, според реформскиот весник „Шарг“. Врховниот совет за национална безбедност соопшти дека покрај човечките жртви, насилството предизвикало штета проценета на трилиони риали (милиони долари).

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе