Одговор на Русија и Кина: САД размислуваат за прва нуклеарна проба по речиси три децении

Администрацијата на Трамп минатата недела разгледуваше дали да спроведе нуклеарно тестирање за прв пат по 28 години, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на висок функционер и двајца поранешни официјални лица запознаени со ова прашање.

Фото: ЕПА

Прашањето е покренато на состанок на раководителите на националните безбедносни служби на САД, по обвинувањата од Белата куќа дека Русија и Кина спроведуваат нуклеарни проби со слаб интензитет.

Конечна одлука по ова прашање не била донесена на состанокот, но учесниците биле согласни на заканите од Русија и Кина да се одговори со други мерки, а американските нуклеарни проби засега да не се прават.

Досега, никој од американските официјални лица не бил достапен за подетални коментари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Кога ќе заврши пандемијата, очекувајте државите да се вратат со поголема власт и поголем легитимитет.

повеќе

Откако не успеа во приказот на Мицкоски како екстензија на Груевски и на опозицијата како „анти-западна“, со изјавите неделава Заев покажува дека негов рецепт за изборна победа е само што помала излезност без учество на опозицијата.

повеќе