Одбиено барањето за ослободување на убиецот на Роберт Кенеди: Во затвор е веќе 50 години

Гувернерот на Калифорнија го одби барањето на Сирхан Сирхан, убиецот на Роберт Кенеди, за условно ослободување, иако специјалната комисија летово му даде одобрение.

Фото: Пиксабеј

Гувернерот Гевин Њусом оцени дека 77-годишниот затвореник сè уште е „закана за јавната безбедност“ и дека не сака да биде одговорен доколку нешто се случи, се нагласува во неговата изјава, пренесува Гардијан.

Сирхан (77) е во затвор од 1968 година, кога во хотел во Лос Анџелес го уби кандидатот на демократската претседателска номинација. Роберт Кенеди беше помлад брат на претседателот Џон Ф. Кенеди.

Претходно, надлежниот одбор на американската држава Калифорнија во август препорача условно да биде ослободен.

Сирхан беше осуден на смрт откако беше прогласен за виновен, но казната му беше променета со доживотен затвор бидејќи Врховниот суд на Калифорнија накратко ја укина најтешката казна во 1972 година.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе