Одбиена и тужбата на Трамп во Пенсилванија

Федералниот суд во американската сојузна држава Пенсилванија ја отфрли тужбата со која тимот на претседателската кампања на Доналд Трамп побара поништување на неколку милиони гласови добиени по пошта на претседателските избори на 3 ноември.

Фото: ЕПА

Агенциите пренесоа дека пресудата донесена од судијата Метју Брен е последна во низата удари на Трамп во неговите неуспешни напори да ги оспори резултатите од изборите во ноември, кои ги загуби од демократскиот кандидат Џозеф Бајден.

Брен ја опиша тужбата на тимот на Трамп како тензичен случај, исполнет со шпекулативни аргументи без основа.

Би-би-си јави дека Бајден освоил 80.000 гласови повеќе од Трамп во Пенсилванија.

Според сегашните проекции, Бајден има 306, а Трамп 232 електорски гласа, што го одредува победникот. Потребни се 270 електорски гласа за влез во Белата куќа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе