Од свештеничка ќерка до најмоќната жена во Европа: кариерата на Меркел низ фотографии

Со парада на војници со факели и хит од 1970-тите од комунистичкиот исток, Ангела Меркел се збогува како германски канцелар. Таа ја напушта функцијата следната недела. Во четвртокот ги остави Германците со последната порака: Верувајте си еден на друг.

Влегува во подморница од типот 212А во Росток-Варнемуенде, Германија, 31 август 2006. Фото: ЕПА

Препознатливиот „дијамантски“ гест на новата восочна фигура на канцеларката во Музејот на восочни фигури Мадам Тисо во Берлин, 19 септември 2013

Стои на бина покрај сенките на своите колеги од кабинетот за време на говорот на германскиот претседател Келер во Берлин, 22 ноември 2005

Со германскиот сојузен претседател Хорст Келер позира за медиумите откако тој ѝ го предаде сертификатот за именување како германски канцелар во Шлос Шарлотенбург во Берлин, 22 ноември 2005

Насмеаната кандидатка на германските конзервативци (ЦДУ) за канцелар на голем број насловни страници на весниците во една канцеларија во Берлин, 11 октомври 2005

Тогашниот германски канцелар Хелмут Кол и неговата новоизбрана вицеканцеларка Ангела Меркел за време на партиска конференција во Дрезден, Германија, 16 декември 1991

Фотографија на новата канцеларка се закачува на ѕид на кој стојат портретите на поранешните германски канцелари (горе, лево кон десно) Конрад Аденауер (ЦДУ), Лудвиг Ерхард (ЦДУ), Георг Кизингер (ЦДУ), Вили Брант (СПД), (долу, лево кон десно) Хелмут Шмит (СПД), Хелмут Кол (ЦДУ) и Герхард Шредер (СПД) во пабот „КанцлерЕк“ во Берлин, 23 ноември 2005

Францускиот претседател Никола Саркози, рускиот претседател Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел, американскиот претседател Џорџ В. Буш и британскиот премиер Тони Блер седат под своите национални знамиња на клупа за време на Самитот на Г8 во Хајлигендам, Германија, 7 јуни 2007

Сликање пред состанокот на Г20 Договор со Африка во Берлин, 27 август 2021

Американскиот претседател Џорџ В. Буш гестикулира со буре харинги в рака до германската канцеларка на пазарот во Штралзунд, Германија, 13 јули 2006

Меркел разговара со американскиот претседател Барак Обама, кој седи на клупа свртена кон планините Ветерштајн за време на состанокот на Г7 во замокот Елмау во Елмау, Германија, 8 јуни 2015

Меркел им подарува фудбалски топки на децата за време на посетата на кибуцот Сде Бокер со израелскиот претседател Шимон Перес во пустината Негев, Сде Бокер, Израел, 16 март 2008

Му ја честита победата на германскиот репрезентативец Месут Озил во соблекувалната на тимот по натпреварот од квалификациите за УЕФА Еуро 2012 Германија против Турција на Олимпискиот стадион во Берлин, 8 октомври 2010

Го слави голот на Германија за 2-0 на натпреварот од прелиминарното коло од групата Г на Светското првенство ФИФА 2014 година помеѓу Германија и Португалија во Арената Фонте Нова во Салвадор, Бразил, 16 јуни 2014

Норвешкиот премиер Јенс Столтенберг и германската канцеларка Ангела Меркел на пуштањето во употреба на новата зграда на операта во Осло, Норвешка, 12 април 2008

Се запознава со роботот Асимо (Напреден чекор во иновативна мобилност) заедно со директорот на музејот Мамору Мохри во Музејот за нови науки и иновации Мираикан во Даиба, Токио, Јапонија, 9 март 2015

Како фаворитка на претстојните избори за Бундестагот, ги крева рацете додека почнува да врне за време на нејзиниот говор на настан на изборната кампања на островот Нордерни, Германија, 17 август 2009

На седница на германскиот парламент Бундестаг во Берлин, 4 јули 2018

Презентира мобилен телефон на Блекбери отпорен на прислушување, на штанд на најголемата светска компјутерска изложба ЦеБИТ во Хановер, Германија, 5 март 2013

Постер со Меркел облечена во нацистичка униформа гори пред грчкиот парламент на митинг по повод Први мај и во знак на протест против мерките за штедење, во Атина, Грција, 1 мај 2012

Американскиот претседател Доналд Џ. Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел за време на заедничка прес-конференција во Источната соба на Белата куќа во Вашингтон, САД, 17 март 2017

Меркел седи на карпа пред глечерот Еки во Лулисат, Гренланд, Данска, 17 август 2007

Прави селфи со бегалец за време на посетата на прифатниот центар за бегалци во Берлин, 10 септември 2015

Со сопругот Јоаким Зауер пристигнува на отворањето на 107-от фестивал во Бајројт на Ричард-Вагнер-Фестшпилхаус (Бајројт Фестшпилхаус), во Бајројт, Германија, 25 јули 2018

Меркел со гримаса додека го прима сертификатот за разрешување од германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, во палатата Белви во Берлин, Германија, 26 октомври 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел од Христијанско-демократската унија (ЦДУ), ја напушта зградата Јакоб Кајзер на Бундестагот во Берлин, Германија, 13 декември 2017

Објавено

Сабота, Декември 4, 2021 - 15:42

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе