Израел му возврати на Хамас

Од Газа испукани ракети на Ерусалим (ВИДЕО)

Кон Ерусалим од Газа биле испукани ракети, среде сè поголемите тензии меѓу Израелците и Палестинците. Израелските безбедносни сили возвратија со гранатирање на цели на Хамас во Газа.

Twitter

Нема информации за повредени. Израелскиот парламент е евакуиран додека во градот се слушаат сирени за тревога.

Од Хамас, кој владее во Газа, се заканија со штрајк откако стотици Палестинци беа повредени во денешните судири со израелските безбедносни сили.

Во изминатите денови во градот се случи насилство какво што не беше видено со години.

Над 300 Палестинци се ранети во пресметките со израелската полиција пред џамијата Ал акса во источен Ерусалим.

Подоцна се одржа марш на израелски националисти. Требаше да мине низ муслиманските делови на Стариот град на источен Ерусалим, но поради страв од немири беше пренасочен.

Денот на Ерусалим го одбележува израелското заземање на источен Ерусалим – домот на Стариот град и неговите свети места – во 1967 година. Обично стотици млади Израелци со знамиња минуваат низ муслиманскиот дел скандирајќи и пеејќи патриотски песни.

Многу Палестинци го сметаат тоа за намерна провокација. Годинешното одбележување се случува во последните денови на исламскиот свет месец рамазан.

Легенда под Главна слика

Twitter

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе