Во радиус од 20 блока

Од џамија во Њујорк ечи исламскиот повик за молитва, жителите се бунат (ВИДЕО)

Жител на Бруклин објави снимка во живо документирајќи како локалната џамија го емитува исламскиот повик за молитва во радиус од 20 блока.

„Јас сум во центарот на Бруклин, но би се заколнал дека ова е Саудиска Арабија, сите го слушате ова?“, прашува Дерик Гибсон додека ечат зборовите: „Нема друг Бог освен Алах, Мохамед е неговиот гласник“.

Во прашање е џамијата Масџид-Ал-Аман. Претходен извештај од 2016 година покажува дека локалните жители се пожалиле 156 пати во врска со повикот за молитва, означувајќи го како непријатност.

На каналот на Јутјуб на кој е постирано едно од видеата пишува: „Како бивши муслимани ова ни е многу трауматско, мрачно и застрашувачко, пред ова сме живееле во други земји, знаеме што следува ако луѓето не се спротивстават.“

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе