Објавено какво сè оружје Украина бара од Западот

Во Брисел се одржува средба на министрите за одбрана на НАТО членките, со која претседава американскиот министер за одбрана Лојд Остин. Состанокот е посветен на воената помош на Киев по новиот бран силни руски напади, а американските медиуми јавуваат какво сè оружје Украина бара за да има шанса да се одбрани.

EPA-EFE

Украинските приоритети, според листата претставена на средбата, се повеќецевни ракетни фрлачи, артилериски оружја и системи за противвоздушна одбрана.

Министрите за одбрана на НАТО членките расправаат за оружјето кое го бара Киев, односно како членките на западниот воен пакт можат да ѝ помогнат на Украина во војната.

Што се однесува до повеќецевните ракетни фрлачи, на украинската листа е наведено дека на Украина ѝ се потребни „дополнителни ракетни системи по НАТО стандарди и муниција за нив“. Што се однесува до артилеријата, на листата е наведено дека на Киев му треба уште муниција за статични и самоодни хаубици, нестандардни хаубици и „големи количества гранати од 155, 152 и 122 милиметри“.

Третиот приоритет е противвоздушната одбрана. Конкретно, Киев бара проектили за системи за противвоздушна одбрана од среден дострел кои во моментов ги користи, С-300 и С-11. На листата е наведено и дека Украина „сака да премине на западните системи на противвоздушна одбрана кои нудат заштита во повеќе слоеви“, а бара и да ѝ се достават системи за противвоздушна одбрана со краток дострел од советско време.

Украина веќе некое време бара повеќе системи за противвоздушна одбрана, а потребата за таквите системи никогаш не била поголема бидејќи Русија успешно користи ирански дронови камикази. Други украински приоритети се радари, системи за одбрана на брегови, тенкови и опрема за електронско војување, наведува Си-ен-ен.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе