Напаѓачот се криел зад заложничката

Објавена снимката од нападот на парискиот аеродром Орли (ВИДЕО)

Светските агенции ја објавија снимката од нападот на аеродромот Орли во Париз, направена од безбедносните камери, на која се гледа како напаѓачот фрла торба и ја грабнува војничката одзади, обидувајќи се на сила да ѝ ја одземе пушката.

На видеото, објавено од Асошиејтед прес, се гледа како напаѓачот Зиед бен Белгацем ја фрла торбата, во која властите соопштија дека имало канта со бензин, пред да ја нападне војничката. Тој ја влече наназад држејќи ѝ воздушен пиштол вперен во главата.

Во првите моменти никој не реагира. Набрзо, сепак, луѓето почнуваат да се повлекуваат откако напаѓачот почнува да се движи со заложничката кон нив.

Париски обвинител соопшти дека Белгацем викал дека сака да убие и да умре за Алах. 39-годишниот Французин со туниско потекло беше застрелан и убиен од војници на аеродромскиот терминал.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе