Флорида

Објавена снимка од ученици што се кријат од напаѓачот, кој пука низ училиштето (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Си-би-ес објави снимка што ја направил еден од учениците во училиштето на Флорида во кое напаѓач уби најмалку 17-мина.

18-годишен напаѓач денес пукаше во учениците во средното училиште Стоумен Даглас во градот Паркленд на Флорида. Најмалку 17 луѓе се убиени и 20 се ранети, соопшти сенаторот Бил Нелсон.

Полицајците, кои брзо реагирале, околу еден час трагале по напаѓачот, кој на крајот бил уапсен.

Вознемирувачката снимка е направена со мобилен телефон во моментот на нападот, и брзо се рашири по социјалните мрежи.

На снимката се гледаат деца како се кријат во училница, додека во позадината одекнуваат истрели.

 

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА:

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе