Објавена снимка од моментот на апсењето на напаѓачот од Нов Зеланд (ВИДЕО)

Напаѓачот што утрово влезе во џамии во градот Крајстчерч на Нов Зеланд и пукаше во верниците, прво ја нападнал џамијата Ал нур, во која во моментот на нападот имало околу 200 луѓе, а потоа и втората, во Линвуд, оддалечена 10 минути.

Убиени се најмалку 49 луѓе, но бројката може да расте.

Во меѓувреме се појави снимка од апсењето на напаѓачот. На снимката се гледа полициски автомобил што од патот истуркал друг автомобил, најверојатно тој на напаѓачот. Автомобилот го опкружиле вооружени полицајци.

Убиецот на Фејсбук во живо го пренесувал почетокот на нападот. На социјалната мрежа се претставил како Брентон Тарант, 28-годишник од Австралија.

Полицискиот началник Мајк Буш го опиша напаѓачот како екстремно десничарски насилен терорист.

Полицијата уапси четири лица, а новозеландската премиерка Џасинда Ардерн потврди дека уште луѓе се поврзуваат со нападот.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе