Објавена е официјалната причина за смртта на кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора почина од старост, стои во нејзината посмртница.

Фото: ЕПА

Кралицата почина на 8 септември во замокот Балморал во Шкотска. Таа имаше 96 години. Посмртницата на кралицата беше објавена денеска од шкотскиот национален регистар. Нејзината смрт ја пријави нејзината ќерка, принцезата Ана, на 16 септември.

Кралицата Елизабета Втора беше најдолговечниот британски владетел и најстариот монарх во светот. На почетокот на оваа година таа прослави седумдесет години на тронот.

Нов британски крал стана Чарлс, човекот кој најдолго го чекаше тронот во историјата на монархијата стара илјада години. Тој ќе ја носи титулата Чарлс Трети.

„Во текот на животот, мојата сакана мајка беше инспирација и пример за мене и за целото мое семејство. Најискрено ѝ должиме, како и секое семејство на својата мајка, за нејзината љубов, наклонетост, водство и пример. Нејзината посветеност и лојалност како суверен никогаш не се поколеба, во време на промени и напредок, во време на радост и прослави како и во време на тага и загуба“, рече Чарлс по смртта на кралицата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе