Објавен идентитетот на убиецот од Германија и делови од неговиот манифест (ФОТО+ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи на германската сојузна држава Хесе Петер Беут кажа дека мотивот на нападот во Ханау е ксенофобија и дека 43-годишниот напаѓач Тобијас Р. И неговата мајка се најдени мртви со прострелни рани во неговиот дом.

Во Ханау, град источно од Франкфурт, синоќа беа убиени осум лица кога напаѓачот изврши два оружени напади во наргиле-барови.

Според весникот Билд, напаѓачот прво пред барот Миднајт убил три и ранил едно лице. Потоа се одвезол до квартот Кеселштат, каде што влегол, во Арена, друг наргиле-бар, и убил уште пет и ранил четири лица.

Едно лице умре подоцна, па бројот на жртвите се зголеми на девет.

Полицијата во станот на напаѓачот откри тело на 72-годишна жена, неговата мајка, како и телото на напаѓачот. Тој, според полицијата, е Германец.

Тобијас Р. Зад себе оставил манифест на 24 страници и неколку видеа во кои го опишува својот живот, делови од манифестот објавија германските медиуми, а од него се гледа дека напаѓачот бил екстремен десничар со психички проблеми.

Експертот за тероризам Перет Р. Нојман го опиша како лице кое ги мрази сите странци и сите луѓе кои не се белци.

„Дури и кога не го спомнува директно исламот, во манифестот повикува на уништување на различни држави во Африка, на Блискиот Исток и во Азија (главно муслимански)“, коментира делови од манифестот Нојман.

Напаѓачот за себе кажува дека е роден во 1977 година и дека студирал бизнис администрација. Ги мразел сите емигранти, независно од тоа од каде доаѓаат.

Своите постапки ги оправдува со изјави дека „науката докажува дека некои раси се надмоќни од другите“ и често спомнува целосна елиминација на одделни етнички групи, особено на оние во Африка, Азија и на Блискиот Исток. Во манифестот има и листа на луѓе кои мора да бидат уништени, а главно станува збор за муслимани.

„Ако сакате да го решите проблемот со странските криминалци, не би требало да напаѓате надворешни непријатели, туку да ги поразите внатрешните. А тоа може да биде и вашиот народ“, пишува во манифестот и додава: „Не се сите кои денес имаат германски пасош чистокрвни, треба да се елиминира половина популација“.

Тобијас Р. Ги мразел и жените. Според сопственото признание, 18 години не бил во врска со жена и тврди дека тоа било исклучиво негова одлука.

Во манифестот пишува дека никогаш немал девојка бидејќи ниедна не била доволно добра за него. „Никогаш не доаѓаше предвид да бидам со многу жени, да бидам во врска со некоја што не е згодна и со која колку-толку се разбирам. Сакав да го имам само најдоброто или ништо“, напишал убиецот.

Покрај сето ова, Тобијас Р. бил параноичен и уверен дека го следи „специјална тајна служба“, и тоа откако бил дете. Во манифестот пишува дека сѐ му станало јасно на 11 септември 2001 година, денот на нападот на Светскиот трговски центар во Њујорк.

Се затвораат цркви, но се отвораат кладилници.

повеќе

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе