Обилен снег прекри делови од Јапонија, откажани над 100 летови (ВИДЕО)

Повеќе од 100 домашни летови во Јапонија се откажани поради обилниот снег во северните и западните делови на земјата, објавија две од најголемите јапонски авиокомпании.

Фото: Твитер

АНА Холдингс откажа 79 летови до 16 часот по локално време, со што се погодени 5.100 патници, изјави Хироаки Хајакава, главен оперативен директор на авиокомпанијата.

Јапан ерлајнс откажа 49 летови до 16 часот по локално време, со што беа погодени 2.460 патници, изјави портпаролот на компанијата.

Илјадници летови беа откажани низ светот за време на божиќниот викенд поради брзото ширење на омикрон, нова варијанта на коронавирусот.

Јапонија, која ги зајакна граничните контроли за да се справи со заканата од омикрон, забележа само десетина локално пренесени случаи на омикрон и 231 лице заразени со него, вклучително и пристигнувања во странство, според Министерството за здравство.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе