Обама: Жените се несомнено подобри од мажите

Кога жените би ја воделе секоја земја во светот, би дошло до значително подобрување на животните стандарди, изјави поранешниот американски претседател Барак Обама.

Жените не се совршени, но „несомнено се подобри од мажите“, заклучи Обама во говорот на самитот на Фондацијата Обама во Сингапур.

Тој призна дека додека бил претседател (од 2008 до 2017 година), замислувал како би изгледал светот ако го водат жени.

„Жени, сакам да знаете, не сте совршени, но можам прилично без сомнение да кажам дека сте подобри од нас“, рече Обама, предизвикувајќи смеа од публиката.

„Апсолутно сум убеден дека за две години ако сите земји во светот се водени од жени, ќе забележиме значително подобрување во речиси сè... животниот стандард и резултатите“, рече Обама, пренесе Би-би-си.

На прашањето дали некогаш размислува да се врати во политичкото лидерство, тој рече дека верува во лидерите да се тргнат настрана кога ќе дојде време.

„Ако го погледнете светот и ги погледнете проблемите, обично станува збор за стари лица, обично стари мажи, кои не сакаат да се тргнат од патот“, рече првиот афро-американски претседател.

„Важно е политичките лидери да се обидат да се потсетат дека се таму за да ја сработат работата, не се таму за цел живот, не се таму да го зајакнат своето чувство за сопствената важност и својата моќ“, предупреди тој.

Обама и неговата сопруга Мишел ја основаа Фондацијата Обама, откако тој ја напушти Белата куќа, со цел менторство на млади лидери ширум светот.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе