Обама против Трамп: Излегувањето на САД од нуклеарниот договор е голема грешка

Поранешниот претседател на САД Барак Обама ја искоментира одлуката на актуелниот американски претседател Доналд Трамп да се повлече од нуклеарниот договор со Иран. Тој одлуката ја нарече сериозна грешка.

Администрацијата на Обама учествуваше во постигнувањето на договорот во 2015 со кој на Иран му беа укинати санкциите во замена за сопирање на развојот на нуклеарната програма.

Обама порача дека одлуката на Трамп за повлекување е погрешна, особено поради тоа што Иран го почитува договореното.

„Постојаното омаловажување на договорот кој нашата држава го потпиша ризикува загрозување на кредибилитетот на САД и нѐ става во конфликт со водечките светски сили“, предупреди Обама.

Според него, без тој договор Соединетите Држави на крајот би можеле да бидат ставени во негативен избор меѓу Иран вооружен со нуклеарно оружје и уште една војна на Блискиот Исток.

„Договорот со Иран останува модел на она што може да го постигне дипломатијата, вклучувајќи го и прашањето со Северна Кореја“, заклучи Обама.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе