Обама, Буш и Клинтон ќе се вакцинираат пред камера за да докажат дека вакцината е безбедна

Поранешните претседатели Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон изјавија дека доброволно се пријавиле да ја примат вакцината пред камера со цел да ѝ влеат доверба на јавноста во безбедноста на вакцинацијата веднаш штом Агенцијата за храна и лекови на САД ја одобри, пренесува Си-ен-ен.

EPA-EFE/ANDREW GOMBERT

Тројцата поранешни претседатели веруваат дека со таквата кампања ќе испратат силна порака до граѓаните, бидејќи здравствените власти се обидуваат да ја убедат јавноста да се вакцинира.

Фреди Форд, шеф на кабинетот на Буш, рече дека Буш контактирал со д-р Антони Фаучи, директорот на Националниот институт за алергии и инфективни болести и д-р Дебора Биркс, координаторка во Белата куќа за коронавирусот, за да види дали може да помогне во промовирањето на вакцината.

„Пред неколку недели, претседателот Буш ми рече да им пренесам на д-р Фаучи и д-р Биркс дека тој сака да знае што може да стори за да ги охрабри граѓаните да се вакцинираат“, рече Форд.

Секретарот за медиуми на Клинтон, Анхел Урења, во средата рече дека неговиот шеф исто така е подготвен јавно да се вакцинира.

„Претседателот Клинтон дефинитивно ќе се вакцинира веднаш штом вакцината ќе биде достапна, во зависност од приоритетите што ќе ги донесат здравствените власти. И ќе го стори тоа јавно ако е тоа од помош“, рече Урења.

И Обама денес во интервју изјави дека ако д-р Фаучи рече дека вакцината е бебедна ќе му верува.

„Целосно им верувам на луѓето како Антони Фаучи, кој го познавам и со кој соработував. Можеби ќе ја примам на телевизија или ќе се снимам, за луѓето да знаат дека ѝ верувам на оваа наука“, рече тој.

Семејството Буш и претходно се здружувало со други претседатели за да промовира некои цели. Родителите на Буш - поранешниот претседател Џорџ Буш постариот и Барбара Буш - патувале со комерцијален лет по терористичкиот напад во 2001 година за да ја промовираат безбедноста на летот. Џорџ Буш постариот и Клинтон работеле заедно за да соберат средства за добротворни цели, како на пример за областите разурнати по ураганот Катрина во 2005 година. И Обама сега се обидува да ја искористи својата позиција за да учествува во јавни кампањи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ANDREW GOMBERT

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе