Новите американски авиони Ф-35 ја надлетаа Белата куќа (ФОТО+ВИДЕО)

Новите американски борбени авиони Ф-35 прелетаа низ воздушниот простор над Белата куќа вчера, за време на посетата на полскиот претседател Анджеј Дуда и во чест на одлуката на Полска да купи вакви авиони од САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп претходно му најави на Дуда во Овалната канцеларија дека невообичаеното прелетување може да се случи. Белата куќа, пак, го најави на Твитер.

Прелетувањата над Белата куќа, над која воздушниот простор е забранета зона, се случуваат исклучително ретко. Американските власти потврдија дека Полска побарала да купи 32 повеќенаменски ловци Ф-35 во вторникот.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе