Новиот шеф на Интерпол е арапски генерал. ХРВ го обвинува за тортура

Интерпол денеска избра воен генерал од Обединетите Арапски Емирати за нов претседател. Изборот на претседател се одржа на Генералното собрание на Меѓународната полициска организација во Истанбул.

Screenshot

„Ахмед Насер ал Раиси од Обединетите Арапски Емирати е избран на местото претседател (со мандат од четири години)“, објави Интерпол на својот Твитер профил.

Групите за човекови права, вклучително и Хјуман рајтс воч (ХРВ),  го обвинија Ал-Раиси, главен инспектор во Министерството за внатрешни работи на Обединетите Арапски Емирати, за тортура и произволно притворање.

Неколку тужби за „тортура“ против Ал Раиси биле поднесени во последните месеци во Франција, каде што е седиштето на Интерпол, и во Турција, земјата домаќин на Генералното собрание.

Групите за човекови права и членовите на Европскиот парламент стравуваат дека глобалната полициска агенција ќе биде изложена на ризик од експлоатација од репресивни режими.

Минатата година ХРВ и други меѓународни групи за човекови права и граѓанско општество испратија писмо до генералниот секретар на Интерпол, Јурген Сток, изразувајќи загриженост за потенцијалниот избор на Раиси.

ХРВ ги наведе „наводите за сериозно злоставување“ под команда на Ал Раиси, „на особено мирни критичари на владините политики“.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе