Новиот шеф на Интерпол е арапски генерал. ХРВ го обвинува за тортура

Интерпол денеска избра воен генерал од Обединетите Арапски Емирати за нов претседател. Изборот на претседател се одржа на Генералното собрание на Меѓународната полициска организација во Истанбул.

Screenshot

„Ахмед Насер ал Раиси од Обединетите Арапски Емирати е избран на местото претседател (со мандат од четири години)“, објави Интерпол на својот Твитер профил.

Групите за човекови права, вклучително и Хјуман рајтс воч (ХРВ),  го обвинија Ал-Раиси, главен инспектор во Министерството за внатрешни работи на Обединетите Арапски Емирати, за тортура и произволно притворање.

Неколку тужби за „тортура“ против Ал Раиси биле поднесени во последните месеци во Франција, каде што е седиштето на Интерпол, и во Турција, земјата домаќин на Генералното собрание.

Групите за човекови права и членовите на Европскиот парламент стравуваат дека глобалната полициска агенција ќе биде изложена на ризик од експлоатација од репресивни режими.

Минатата година ХРВ и други меѓународни групи за човекови права и граѓанско општество испратија писмо до генералниот секретар на Интерпол, Јурген Сток, изразувајќи загриженост за потенцијалниот избор на Раиси.

ХРВ ги наведе „наводите за сериозно злоставување“ под команда на Ал Раиси, „на особено мирни критичари на владините политики“.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе