Новиот ирански претседател: Ќе ги укинеме американските тирански санкции

Иран ќе преземе одредени чекори за укинување на тиранските санкции воведени од САД, изјави Ебрахим Раиси откако доби поддршка од врховниот лидер на земјата да стане претседател.

Фото: ЕПА

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред три години го отфрли иранскиот нуклеарен договор со шест сили и повторно воведе санкции што ја уништија иранската економија.

„Ќе се обидеме да ги укинеме тиранските санкции што ги воведе Америка“, рече Раиси во телевизиски говор, додавајќи дека неговата влада ќе се обиде да ги подобри условите за живот на сите оние кои се под санкции. Раиси во четвртокот ја презема функцијата ирански претседател.

Иран и шест сили од април преговараат за заживување на нуклеарниот договор, но иранските и западните претставници рекоа дека има значителни проблеми. Шест состаноци, односно индиректни преговори меѓу Техеран и Вашингтон беа прекинати на 20 јуни, два дена откако Раиси беше избран за претседател. Страните вклучени во преговорите сè уште не објавија кога ќе бидат продолжени во Виена.

Врховниот лидер Ајатолахот Али Хамнеи го има последниот збор за сите државни прашања, така што го потврдува и претседателот. Раиси го наследи Хасан Рохани, кој на чело на земјата беше од 2013 година.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе