Новинарка интервјуираше член на медиумскиот тим на талибанците (ВИДЕО)

Жените се забележливо отсутни на главните авганистански информативни канали откако талибанците во неделата го заземаа главниот град Кабул.

Скриншот

Меѓутоа, на еден од најголемите медиуми во Авганистан, телевизијата Толо њуз новинарка интервјуираше член на медиумскиот тим на талибанците во живо во студио, пренесува Би-би-си.

Шефот на Толо њуз, Мирака Попал, објави на Твитер фотографија од интервјуто, како и фотографија на која се гледа како жена облечена во хиџаб присуствува на утринскиот состанок на редакцијата на медиумот.

Новинарки претходно водеа вести во Авганистан, но главно беа тргнати од телевизиските екрани откако талибанците го заземаа Кабул.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе