Нови Сад: Мурал посветен на Балашевиќ осквернавен со усташки симбол (ВИДЕО)

Муралот посветен на покојниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ што во март беше насликан на Лиман од уметник од Добој, е огрден со усташки симбол, пренесоа српските портали.

Фото: Јутјуб

Вчера, на Денот на победата над фашизмот, непознато лице со спреј го исцртало усташкото „U“ со крст на муралот посветен на Балашевиќ, кој почина во февруари за време на лекување од ковид-19.

Порталот 021.рс наведува дека графитите од омраза станале секојдневие на улиците во Нови Сад, но ова е првпат еден од муралите посветени на Балашевиќ да се сквернави на овој начин.

Легенда под Главна слика

Фото: Јутјуб

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе