Нови мерки во Србија – преку ноќ смеат да работат само аптеките, бензинските и достава на храна (ВИДЕО)

Српската влада на денешната седница донесе нови мерки. Така од вторикт 17 ноември во периодот од 21 часот до 5 наутро нема да смее да работи ништо освен аптеките, бензинските пумпи и сервисите за достава на храна.

EPA-EFE

„Почнувајќи од 17 ноември и во траење до 1 декември работното време на угостителските објекти, продавниците, трговските центри и другите малопродажни трговски објекти, како и кината и театрите и казината, со исклучок на аптеките, бензинските пумпи и угостителските и другите објекти кои вршат достава на храна, се ограничува така што објектите нема да работат од 21 часот до 5 часот следното утро“, пишува во уредбата која стапува на сила утре.

Овие мерки ги објави српската премиерка Ана Брнабиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе