Портпаролот на Европската комисија соопшти

Нова рунда на дијалогот: Вучиќ и Курти на 15 јуни во Брисел

Нова рунда на дијалогот на Белград и Приштина ќе се одржи на 15 јуни во Брисел, соопшти денес портпаролот на Европската комисија Петер Стано.

EPA-EFE

Во дијалогот ќе учествуваат претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Аљбин Курти, со посредување на специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот на Белград и Приштина Мирослав Лајчак, кажа Стано на брифинг за новинарите во Брисел.

Лајчак и специјалниот претставник на САД за Западниот Балкан Метју Палмер неодамна при посетите на Белград и Приштина кажаа дека двете страни треба да одлучат кои теми ќе се најдат на дневниот ред на новата рунда на дијалогот и дека сè што е претходно договорено мора да биде спроведено, вклучувајќи ја и Заедницата на српски општини.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе