Нова кампања на владата на Србија: Носење маски без исклучок (ВИДЕО)

По порастот на бројот на случаи на коронавирусот во светот, но и во Србија, српската влада објави спот со јасни пораки и мерки за спречување на ширењето на вирусот.

EPA-EFE

Носењето маски е задолжително во затворен простор, во трговските центри, продавниците, аптеките, јавниот превоз, на секое место без исклучок, се наведува во спотот. Со тоа се штитиме и себеси и другите.

Покрај тоа, се наведува препораката за држење дистанца, како и редовно одржување на хигиената, почесто миење раце.

Пораката на српската влада е дека граѓаните мора да бидат одговорни за да не се доведат себе и другите во опасност.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе