Со јачина од 6.2

Нов земјотрес го погоди Ломбок (ФОТО+ВИДЕО)

Силен земјотрес со јачина од 6.2 го погоди индонезискиот остров Ломбок објави агенцијата за метеорологија и геофизика на Југоисточна Азија.

Силен афтершок денес го тресеше островот Ломбок, како и блискиот остров Бали и следеше по земјотресот од 6,9 степени во неделата, во кој загинаа најмалку 300 лица и се уништени илјадници куќи.

Десетици илјади луѓе на Ломбок останаа бездомници по силниот земјотрес во неделата.

Денешниот земјотрес со јачина од 6.2 степени бил плиток со длабочина од 12 километри, во центарот на северозападниот дел на островот, објави геолошката агенција на Индонезија. Според агенцијата земјотресот нема потенцијал да предизвика цунами бидејќи епицентарот на земјотресот бил на копно.

Претходно е соопштено дека бројот на загинати e 131, а властите очекуваат бројот на починатите да продолжи да расте како што итните служби продолжуваат да ги чистат рушевините со помош на багери.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе