Нов терористички напад во Индонезија, со самурајски мечови против полицајците

Полицајците во Индонезија убија четворица мажи кои ги нападнаа со самурајски мечови и убија еден полицаец во полициската станица во Пеканбар, Суматра, пренесе АФП.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава.

Мажите со автомобил влегле во полицискиот двор, а потоа излегле и тргнале во напад, рече портпаролот на државната полиција Сетјо Васисто, пренесе Ројтерс.

Како што се наведува, двајца полицајци се повредени во нападот, а еден е убиен откако еден од напаѓачите го удрил со комбето во обид да избега.

По нападот, новинската агенција која е блиска до исламската држава, Амак објави дека терористичката организација ја презеде одговорноста за нападот.

АП во вторникот пренесе дека индонезиската полиција убила екстремист и уапсила уште 13 лица осомничени дека се поврзани со самоубиствените бомбашки напади во Сурабаја, вториот по големина град во Индонезија.

Портпаролот на локалната полиција Франс Барунг Мангера изјави дека екстремистот е убиен во престрелка со припадниците на полициската единица за борба против тероризмот, а дека до судирот дошло при неговото апсење за вмешаноста во нападите во кои загинаа најмалку 12 лица.

Мангера тогаш кажа дека во рациите во Сурабаја и во соседните градови Маланг и Пасуран биле уапсени 13 лица. Две семејства во неделата и понеделникот во Сурабаја извршиле самоубиствени бомбашки напади. Меѓу членовите на овие семејства имало деца, од кои четири се загинати.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе