Нов силен земјотрес во Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Токио и околните области, објави националната телевизија НХК.

Фото: ЕПА

Според скалата на интензитет што се користи во Јапонија, овој земјотрес е означен со „пет плус“, што е ниво што може да предизвика оштетување на зградите и прекин на електричната енергија, пренесува Ројтерс.

Поради земјотресот беа прекинати неколку линии на брзиот воз.

Веб-страницата Волканодискавери објави дека јачината на земјотресот била 5,8 степени и дека епицентарот бил на 58 километри североисточно од Токио на длабочина од 71 километар.

Ова е втор земјотрес во Јапонија за два дена, откако вчера беше регистриран земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала на североистокот од земјата, во кој беа повредени три лица.

Епицентарот на земјотресот беше во Тихи Океан крај брегот на префектурата Ивата на длабочина од 56 километри.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе