Нов силен земјотрес во Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Токио и околните области, објави националната телевизија НХК.

Фото: ЕПА

Според скалата на интензитет што се користи во Јапонија, овој земјотрес е означен со „пет плус“, што е ниво што може да предизвика оштетување на зградите и прекин на електричната енергија, пренесува Ројтерс.

Поради земјотресот беа прекинати неколку линии на брзиот воз.

Веб-страницата Волканодискавери објави дека јачината на земјотресот била 5,8 степени и дека епицентарот бил на 58 километри североисточно од Токио на длабочина од 71 километар.

Ова е втор земјотрес во Јапонија за два дена, откако вчера беше регистриран земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала на североистокот од земјата, во кој беа повредени три лица.

Епицентарот на земјотресот беше во Тихи Океан крај брегот на префектурата Ивата на длабочина од 56 километри.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе