Нов силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, нема предупредување за цунами

Нов силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, ја погоди областа во близина на Нов Зеланд, објави Американската агенција за геолошки истражувања.

Фото: Пиксабеј

Епицентарот бил на длабочина од девет километри и на околу 180 километри североисточно од градот Гизборн.

Нема информации за можни жртви од земјотресот. Не е издадено предупредување за цунами.

Во изминатите неколку дена беа регистрирани голем број силни земјотреси на Нов Зеланд, меѓу кои и земјотрес со јачина од 8,1 степени според Рихтеровата скала на 4 март.

Властите ги предупредија жителите на крајбрежните области на Северниот остров да се евакуираат, поради можноста од голем бран, но цунамито не го погоди островот.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе