Нов силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, нема предупредување за цунами

Нов силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, ја погоди областа во близина на Нов Зеланд, објави Американската агенција за геолошки истражувања.

Фото: Пиксабеј

Епицентарот бил на длабочина од девет километри и на околу 180 километри североисточно од градот Гизборн.

Нема информации за можни жртви од земјотресот. Не е издадено предупредување за цунами.

Во изминатите неколку дена беа регистрирани голем број силни земјотреси на Нов Зеланд, меѓу кои и земјотрес со јачина од 8,1 степени според Рихтеровата скала на 4 март.

Властите ги предупредија жителите на крајбрежните области на Северниот остров да се евакуираат, поради можноста од голем бран, но цунамито не го погоди островот.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе