Нов лек против ХИВ во Африка, специјално прилагоден за деца и четири пати поевтин

Децата во земјите во развој, позитивни на ХИВ, ќе имаат пристап до лек кој е специјално прилагоден за нив и е дури четири пати поевтин, рече Јунајтед во вторникот по повод Светскиот ден на борба против ХИВ/СИДА.

EPA-EFE/NARENDRA SHRESTHA

Се работи за лек што се раствора во устата и има вкус на јагода, а во првата половина на 2021 година најпрво ќе се дистрибуира во шест африкански земји: Бенин, Кенија, Малави, Нигерија, Уганда и Зимбабве, се додава во соопштението на глобалната организација за набавки на лекови за сиромашните и се бори за намалување на цената на лековите потребни во процесот на лекување на СИДА, туберкулоза и маларија.

Цената на новата верзија на лекот Долутегравир (ДТГ), специјално прилагоден за деца, по договорот со производителите на генерички лекови Виатрис и Меклаудс, ќе изнесува 120 долари годишно, наместо сегашните 480 долари, изјави Ерве Верхосел, портпарол на организацијата што работи во партнерство со Светската здравствена организација (СЗО).

Долутегравир (ДТГ) е антиретровирусен лек кој е прв избор за заразените со ХИВ кои живеат во развиените земји.

Поради високата цена, тој е недостапен за луѓето со ХИВ кои живеат во Африка.

„Благодарение на договорот меѓу Јунајтед и фондацијата Клинтон хелт аксес (CHAI), долгоочекуваната анти-ХИВ терапија, дизајнирана специјално за деца, сега ќе биде достапна во земјите со ниски и средни приходи“, рече Јунајтед.

Околу 1,7 милиони деца ширум светот се серопозитивни, но само половина од нив добиваат соодветна терапија. Околу 100.000 деца годишно умираат од ХИВ/СИДА низ светот.

Во моментов, 26 милиони луѓе во светот се опфатени со постапката на лекување против ХИВ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/NARENDRA SHRESTHA

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе