Норвешки воен брод се судри со танкер (ВИДЕО)

Норвешка го евакуирала целиот екипаж од воениот брод откако се судрил со танкер во фјорд, јави Би-би-си.

Во раните утрински часови, седум лица полесно се повредени во судирот во Јелтефјорд во близина на Берген, јавија спасувачите.

Воениот брод КНМ Легеш се враќал од воени вежби на НАТО алијансата. Танкерот Сола ТС е полесно оштетен и не постојат индикации дека протекла нафта.

Под кои околности настанал судирот, сè уште не е јасно. Сите 137 членови на екипажот се евакуирани од воениот брод.

Неофицијални извори тврдат дека од танкерот сепак протекла нафта од танкерот, и се стравува дека поради количината на вода на танкерот едноставно ќе потоне на место.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе