Во Бронкс

Њујоршки мафијаш чудесно преживеа обид за убиство од непосредна близина (ВИДЕО)

Соработник на криминалното семејство во Њујорк за влакно ја избегнал смртта откако бил бркан и неколку пати застрелан од потенцијален убиец на улиците на Бронкс, покажува видеоснимка објавена од полицијата.

Салваторе „Сали Даз“ Зотола, партнер во криминалот на семејството Бонано, кое повеќе од еден век владееше со улиците на Њујорк, бил цел на непознат напаѓач во средата наутро околу 6.30 часот. Новообјавено видео од инцидентот покажува црвен нисан како застанува крај автомобилот на Зотола.

Вооружениот напаѓач најпрво се обидува да го застрела 41-годишниот мафијаш низ прозорецот, но очигледно ја промашува целта. Жртвата потоа скокнува од своето возило, барајќи засолниште додека напаѓачот продолжува да пука кон него. Потоа, се гледа како Зотола се оттркалува, очигледно во обид да ги избегне куршумите.

Атентаторот тогаш излегува од возилото за да пука во Зотола од блиску, а овој продолжува да се оддалечува. Откако неколкупати пука во жртвата, напаѓачот трча назад до своето возило и бега.

Зотола бил донесен во болница во сериозна состојба со рани на градите и десната рака, но се очекува да преживее. Атентаторот, во меѓувреме, останува на слобода.

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе

На Грците не им е важно дали вечно ќе ја нарекуваат соседната земја „Скопје“, или дали соседите утре сами ќе почнат да се нарекуваат „Република на Осамениот Бор“. Она што ним навистина им е важно е како ја нарекува остатокот од светот.

повеќе