Претседателот на Србија сега е во Москва на средба со Путин

Њујорк тајмс: Вучиќ в сабота ќе се сретне со Трамп

Претседателот на Србија Александар Вучиќ в сабота ќе се сретне со претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, јавува Њујорк тајмс.

EPA-EFE

Њујоршкиот весник наведува дека Вучиќ ќе се сретне со Трамп за време на посетата на Белата куќа, планирана во рамките на американската иницијатива да се постигне договор меѓу Србија и Косово.

Како што јавува Њујорк тајмс, претседателот на Србија во таа прилика ќе се сретне и со американскиот претставник на Белата куќа за дијалогот на Приштина и Белград Ричард Гренел.

Претходно неделава Њујорк тајмс, повикувајќи се на извори во американската дипломатија, напиша дека Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи склучиле таен договор меѓу Србија и Косово, зад грбот на Европската Унија, со посредување на Гренел.

Повикувајќи се на изјави на четворица поранешни американски функционери кои цитирале лица вклучен во преговорите, Тајмс напиша дека Вучиќ и Тачи постигнале таен договор за условите на идниот траен договор, вклучувајќи ја идејата за менување на границите.

Вучиќ допатува денес во дводневна посета на Москва, каде во текот на денот ќе се сретне со претседателот на Русија Владимир Путин. Тој утре ќе присуствува на воената парада по повод 75-годишнината на победата над фашизмот во Втората светска војна.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе