Инцидентот не е поврзан со тероризам

Њујорк: Со автомобил влетал во толпа на Тајмс сквер, најмалку една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина а 19 се повредени откако автомобил во полна брзина влета во пешачката зона на Тајмс сквер, пренесува Ројтерс.

Станува збор за локација која дневно ја минуваат стотици илјади пешаци, најголем број туристи од сите краеви на светот.

Американските медиуми јавуваат дека инцидентот не е поврзан со тероризам, повикувајќи се на извори од њујоршката полиција.

Хаосот настанал кога црвен автомобил „хонда“ влетал во популарната туристичка дестинација.

Њујоршката полиција соопшти дека е уапсен возачот на автомобилот, 26-годишниот Ричард Рохарс од Бронкс.

Сведоците кажуваат дека автомобилот возел во спротивна насока кога преминал на тротоарот со пешаците.

„Сите почнаа да бегаат, во паника за сопствениот живот“, изјавил еден од сведоците на инцидентот за телевизијата Си-би-ес.

На њујоршката полиција во истрагата ѝ помага и ФБИ.

Во Мексико, Индија и Турција, жените завршуваат трипати повеќе обврски поврзани со грижа од мажите.

повеќе

Сега свесно или несвесно се оди во друг правец, сведувајќи ја  партијата  на ниво на  дебатен клуб.

повеќе

Најчести места каде што може да се препознае (и шири) говорот на омраза на интернет се всушност онлајн медиумите кои дозволуваат простор за коментирање.

повеќе