Низ цела Русија се отстранува логото на Мекдоналдс, се најавува домашна замена

Во Русија во недела повторно ќе бидат отворени поранешните ресторани на американската компанија Мекдоналдс под нов бренд и сопственост, повеќе од три децении по доаѓањето на популарниот западен синџир за брза храна во оваа земја.

Фото: ЕПА

Започнувањето на рестораните со работата е закажано за Денот на Русија, национален празник на кој се слави независноста на земјата, на истата главна локација на плоштадот Пушкин во Москва каде Мекдоналдс првпат беше отворен во Русија во јануари 1990 година.

Во раните 1990-ти, додека Советскиот Сојуз се распаѓаше, Мекдоналдс стана олицетворение на одмрзнувањето на тензиите во Студената војна и беше начин милиони Руси да се сретнат со американската храна и култура, објавувањето на новиот бренд сега е моќен симбол на уште една поделба меѓу Русија и Запад.

Мекдоналдс ја прекина работата на сите 850 ресторани во Русија на 14 март, непосредно по почетокот на руската воена операција во Украина, а на 16 мај мултинационалниот гигант најави повлекување од Русија.

Преку посредство на руското Министерство за индустрија и трговија корпорацијата го продаде својот бизнис на Александар Говор, еден од нејзините локални носители на лиценцата.

Рестораните за брза храна кои ќе го заменат Мекдоналдс во Русија избраа ново лого, заштитен знак ќе бидат главните симболи на некогашниот гигант за брза храна: две стапчиња жолти пржени компири и жолто-портокалов хамбургер на зелена позадина.

Повторното отворање првично ќе опфати 15 локации во Москва и околниот регион, додека името на новиот синџир останува строго чувана тајна.

Александар Говор рече дека планира да го прошири новиот бренд на 1.000 локации низ целата земја и повторно да ги отвори сите ресторани од синџирот во рок од два месеци, сите вработени ќе ги задржат своите работни места под исти услови најмалку две години.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе