Ништо од поддршката за Украина во НАТО без потписот на Бугарија

Претседателот на Бугарија Румен Радев одби да го потпише целосниот текст на декларацијата на деветте земји од Источна Европа.

EPA-EFE

Тој тоа го одбил поради членот во кој се дава поддршка на влезот на Украина во НАТО, соопшти кабинетот на бугарскиот претседател.

Документот од 2 октомври го потпишале претседателите на Романија, Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Словачка, Полска, Црна Гора и Македонија.

„Румен Радев не се согласува со целосниот текст на декларацијата, која ја усвоија некои земји од Источна Европа за членството на Украина во НАТО. Претседателот ги поддржува другите позиции во документот“, се наведува во соопштението.

Иако Бугарија ја потпиша декларацијата за идно членство на Украина на НАТО самитот во Букурешт во 2008 година, тоа тогаш се случуваше во сосема поинаква безбедносна ситуација.

Радев смета дека одлуката за членство на Украина во НАТО треба да се усвои дури откако Русија и Украина, како страни во конфликтот, ќе разработат, прифатат и реализираат јасни параметри за мирно решение.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно изјави дека Украина поднесува барање за забрзано влегување во НАТО.

Постапката за прифаќање на Украина во НАТО е избрзана, изјави потоа советникот на американскиот претседател за национална безбедност Џејк Саливен. Генералниот секретар на воениот пакт Јенс Столтенберг, коментирајќи го барањето на Зеленски, истакна дека НАТО ќе продолжи да му помага на Киев да се одбрани.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе