Ништо од деблокадата на владата на САД, пропадна уште еден обид за договор

Високи претставници на Трамповата администрација во саботата се состанаа со демократите, но не успеаја да се договорат за предлогот на Трамп за изградба на ѕид на границата, со што не е прекината двонеделната делумна блокада на владата.

Заменик претседателот Мајк Пенс рече дека средбата била „продуктивна“ и дека двете страни се согласиле повторно да се состанат в недела.

Претседателот Доналд Трамп бара 5,6 милијарди долари за изградба на ѕид на границата со Мексико, но демократите кои имаат мнозинство во Претставничкиот дом усвои буџет во кој не се предвидени средства за изградба на ѕидот.

Трамп изјави дека нема да го потпише новиот буџет се додека не добие средства за изградба на ѕидот.

Пенс по состанокот рече дека е потребно да се финансира изградбата на ѕидот, но рече дека немало „подлабока дискусија“ за проценката на потребните средства.

Тој исто така рече дека министерот за внатрешна безбедност Кирстен Нилсен разговарал со демократите за состојбата на американско-мексиканската граница, додавајќи дека демократите побарале дополнителни детали за напишаните потреби на министерството.

Бидејќи ниту една партија не се откажува од својот став, една четвртина од федералната влада две недели е блокирана поради што 800.000 вработени во јавната услуга не се платени.

Џеред Кушнер, зет на Трамп и виш советник во Белата куќа, исто така присуствуваше на состанокот во Белата куќа заедно со новиот жител на Белата куќа Мик Малвејни.

Тие преговараа со високи претставници на демократските лидери во Конгресот.

Ненси Пелоси новиот демократски претседател на Претставничкиот дом оваа недела изјави дека предлогот на Трамп да изгради ѕид е „неморален“ и е „трошење на пари“.

Трамп во серијата објави на Твитер во саботата го повтори своето барање за ѕид на границата.

„Демократите можат да го решат проблемот со блокадата за многу кратко време“, напиша Трамп. „Се што треба да направат е да одобрат ВИСТИНСКА безбедност на границата (вклучувајќи го и ѕидот), нешто што сите освен, дилерите на дрога, трговците со луѓе и криминалците, навистина го сакаат!“

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе