11 американски држави забранија воведување ковид-пасоши

„Никому не смее да му се забранува пристап до места или услуги врз основа на статусот на вакцинација“

Вајоминг им се придружи на Алабама, Минесота, Јужна Каролина, Арканзас, Аризона, Флорида, Ајдахо, Монтана, Тексас и Јужна Дакота, кои или донесоа закони или издадоа наредби за да спречат воведување ковид-пасоши.

Фото: ЕПА

Гувернерот на Вајоминг, Марк Гордон, ги забрани ковид-пасошите со издавање директива според која никому не смее да му се забранува пристап до места или услуги врз основа на статусот на вакцинација.

Во директивата на републиканецот Марк Гордон се вели дека „програмите за ковид-пасош можат потенцијално да ја политизираат одлуката што не смее да се политизира“.

„Ќе ги поделиме нашите граѓани во време кога е потребно единство во борбата против вирусот и ќе им наштетиме на оние што медицински не се во можност да примат вакцина“, забележа Гордон.

Гордон рече дека вакцината е „личен избор заснован на лични околности“.

Гордон беше меѓу првите поборници за укинување на задолжителното носење маски уште во март и дозволување повторно да се отворат деловните активности.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе