Незапамтено невреме во Италија: град со големина на портокали, повредена трудница (ВИДЕО)

Најмалку 18 лица се повредени, меѓу кои и една трудница, во невреме проследено со град со големина на портокали, кое денес го ззафати италијанскиот град Пескара.

Повредените се пренесени во градската болница, а трудницата добила повреди на лицето и главата. Останатите повредени добиле повреди на главата и модринки.

Во невремето паднале и 200-годишни борови дрвја во близина на Равена, а поплавени се и делови од Ромања, Марше и Абруцо, пренесува Анса.

По невремето во Пескара, улиците во градот се претворени во реки на неколку локации во градот, а во центарот имало дури 10 сантиметри вода.

Според прогнозата на Акјуведер, ново невреме се подготвува за јужна и југоисточна Европа ноќеска.

Невремето кое во последните два дена мина низ Шпанија и Италија предизвикувајќи невидени поплави, денес се сели во соседните земји, а се очекува невремето од централна Италија да се префрли на јужниот дел на Балканот.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе