Невреме во Непал: Најмалку 27 загинати и 400 повредени

Најмалку 27 лица загинаа, а повеќе од 400 се повредени во силното невреме што ги зафати јужните делови на Непал, соопшти локалната полиција.

Полицискиот официјален претставник Сатја Нараjан Тапа изјави дека невремето ги погоди областите Бар и Парсa во југо-централниот Непал доцна во неделата. Овој земјоделски регион се наоѓа на околу 120 километри јужно од Катманду.

Повеќе од 400 лица се повредени, а 27 од нив загинаа во овие две области, изјави Нарајан Тапа за ДПА.

Уништени се куќи, превртени возила, искорнати дрвја и срушени далноводо во окрузите Бара и Парса, изјавија официјални лица.

Во жртвите се вклучени и патниците од автобусот кој бил одвеан од патот, велат сведоци, пренесе Би-би-си.

Невремињата се честа појава во Непал на пролет, но експертите велат дека невремето во неделата било невообичаено деструктивно.

Секоја година стотици луѓе умираат во невремиња во Непал, особено во текот на монсунските дождови, кои предизвикуваат поплави и свлечишта, траат од јуни до септември.

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе