Невреме во Хрватска: 20.000 молњи кај Истра, Загреб поплавен (ВИДЕО)

За само два часа невремето од Италија се прошири на северниот Јадран и Горски котар, а самона морето кај Истра биле забележани 20.000 молњи.

Облаци со грмежи се движат кон поширокото крајбрежно подрачје, па затоа во Хрватска се очекува вистинско невреме кое доаѓа од запад, јави порталот Истрамет.

За целата земја е издаден жолт метео-аларм за предупредување кој означува состојба на готовност на потенцијалните опасности кои ги носи невремето.

Силно невреме и ветришта во попладневните часови го зафатија и Загреб, а одделни делови од градот се поплавени.

Обилни дождови го зафатија и Задар и пошироката околина. Невремето ги погоди Истра и Кварнер. Невремето било особено силно во Ровињ, а во Водњан надојдената вода ги поплавила улиците.

Невреме во Хрватска се очекува и утре, особено на Јадранот, а постои опасност од локални поплави.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе