Невакцинираните во октомври сочинуваа 75 отсто од заболените од корона

Израел соопшти колкава е разликата во заболувањето од ковид меѓу вакцинираните и невакцинираните – за време на претходниот месец повеќе од 75 отсто позитивни биле невакцинирани, покажаа податоците на Министерството за здравје.

EPA-EFE

Кај хоспитализираните ситуацијата е уште појасна – израелските официјални лица кажаа дека во октомври бројот на лица постари од 60 години што се во тешка состојба, а добиле две дози вакцина беше петпати поголем од оние што примија и бустер-доза, пренесе Си-ен-ен.

Иако бројот на случаи опадна драстично, од просечните 8.000 дневно на сегашните 450-500 во претходните седум дена, таа разлика и понатаму е забележлива.

Податоците од неделата покажуваат дека тешко заболени што примија две дози вакцина имало четирипати повеќе отколку такви што примија и бустер-доза, наведе израелското Министерство за здравје.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе