Невакцинираните луѓе во Франција не можат да одат во ресторани, кафулиња, спортски центри

Луѓето што не биле вакцинирани против ковид-19 во Франција повеќе не можат да влегуваат во барови, ресторани, туристички и спортски објекти освен ако не ја прележале болеста.

Фото: ЕПА

Вчера стапи во сила новата мерка според која на невакцинираните лица ќе им треба вакцинална пропусница за да влезат на јавни места.

Франција забележа најголем број новозаразени за еден ден во цела Европа.

Болниците сѐ уште се полнат со пациенти, иако во последните денови на помал број луѓе им е потребна интензивна нега.

Во Франција се воведуваат порестриктивни мерки поради сојот омикрон, кој е позаразен и веќе стана доминантен во многу земји.

Критичарите велат дека пропусниците ќе предизвикаат поделби во земјата во која 94 отсто од луѓето примиле барем една доза од вакцината против ковид-19.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе